Η Γενική Συνέλευση της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στην 11η/9-3-2022 συνεδρίασή της, συζήτησε διεξοδικά την από 21/2/2022 με Α.Π. 1557/Υ1 επιστολή της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων προς τους Πρυτάνεις των ελληνικών Πανεπιστημίων και κατέληξε ομόφωνα στις παρακάτω θέσεις:

• Εκφράζει την έντονη δυσαρέσκειά της για το πνεύμα της επιστολής με την οποία ζητείται η συναίνεση των πρυτανικών αρχών στην επί της ουσίας προσπάθεια αποδιάρθρωσης -και όχι αναδιάρθρωσης, όπως εύηχα γράφεται- του ακαδημαϊκού χάρτη της χώρας, αφού στην επιστολή γίνεται αναφορά αποκλειστικά και μόνο σε καταργήσεις και συγχωνεύσεις Τμημάτων, αλλά όχι και σε δημιουργία τυχόν νέων τα οποία θα κρίνονταν απαραίτητα για τον εκπαιδευτικό και αναπτυξιακό σχεδιασμό της χώρας.
  • Θεωρεί αδιαπραγμάτευτη την διατήρηση των συνολικά έξι (6) σήμερα υφιστάμενων ακαδημαϊκών μονάδων (Τμημάτων) της Σχολής, δεδομένου ότι τα τέσσερα (4) εξ αυτών παλαιά Τμήματα πιστοποιήθηκαν κατά την τελευταία τριετία εγγράφοντας άριστες επιδόσεις, τα δε δύο (2) νέα βρίσκονται μόλις στο τρίτο έτος λειτουργίας τους, δεν έχουν ακόμα πιστοποιηθεί, και επομένως κάθε συζήτηση πιθανής αναμόρφωσής τους στερείται επιστημονικής και ακαδημαϊκής βάσης.
  • Θεωρεί ότι ο εντοπισμός και η αντιμετώπιση ενδεχόμενων ακαδημαϊκών δυσλειτουργιών αποτελούν πρωτίστως καθήκον και υποχρέωση της πανεπιστημιακής κοινότητας και η Σχολή Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με βαθιά αίσθηση ακαδημαϊκής ευθύνης και κοινωνικής λογοδοσίας, δεσμεύεται δημόσια να δράσει ανάλογα αν στο μέλλον κάτι τέτοιο απαιτηθεί.
  • Εκφράζει την πρόθεσή της να σταθεί αλληλέγγυα και να υποστηρίξει ακαδημαϊκές αντιδράσεις απέναντι σε ενδεχόμενες πρωτοβουλίες προς την κατεύθυνση των συγχωνεύσεων/καταργήσεων Τμημάτων άλλων Σχολών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στην περίπτωση που αυτές δεν θα έχουν την κατά πλειοψηφία συναίνεση των συναδέλφων/ισσών που υπηρετούν σε αυτά.