Η Κοσμητεία της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με αφορμή την ονοματοδοσία αίθουσας του παραλιακού συγκροτήματος σε αίθουσα «Μανώλης Γλέζος», διοργανώνει δημόσια ανοικτή εκδήλωση.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 9 Μαΐου, στις 19.00, στο αμφιθέατρο Κορδάτος του παραλιακού συγκροτήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο Βόλο.

Η εκδήλωση συμπεριλαμβάνει σύντομες ομιλίες, προβολή ντοκιμαντέρ, απαγγελία ποιημάτων, καθώς και μικρής διάρκειας συναυλία.

Για τον Μανώλη Γλέζο θα μιλήσουν ο δημοσιογράφος Στέλιος Ελληνιάδης και η ιστορικός Λη Σαράφη. Ο συγγραφέας-ερευνητής Θωμάς Κοροβίνης θα απαγγείλει ποιήματα του Μανώλη Γλέζου. Θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ του Νίκου Καβουκίδη «Μανώλης Γλέζος: αιώνιος αγωνιστής», διάρκειας μισής ώρας. Τέλος, η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με σύντομο μουσικό πρόγραμμα με τον τραγουδοποιό Αλκίνοο Ιωαννίδη και με τα Μουσικά Σύνολα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με την υπεύθυνη Μαρία Θωΐδου και με συμμετοχή των μουσικών Μανόλη Ανδρουλιδάκη και Δημήτρη Δεμίρη.

Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική εντός του αμφιθεάτρου.