ΨΗΦΙΣΜΑ
ΤΗΣ ΚΟΣΜΗΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Η Κοσμητεία της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, κατά την 63η/23-02-2017 συνεδρίασή της και έπειτα από διεξοδική συζήτηση, κατέληξε, κατά πλειοψηφία των παρόντων μελών της, στο ακόλουθο ψήφισμα:
Εκφράζουμε την αγανάκτησή μας για όσα συμβαίνουν σε χώρους της Σχολής, εν ονόματι του Πανεπιστημιακού ασύλου, κατά τη διεξαγωγή φοιτητικών πάρτι. Η κατάσταση που δημιουργείται στη Θόλο, αλλά και σε άλλους χώρους του Ιδρύματος, μετά από παρόμοιες φοιτητικές εκδηλώσεις είναι απαράδεκτη.
Καταδικάζουμε τα περιστατικά παραβατικότητας και κλοπών που έγιναν τα ξημερώματα της Κυριακής 19/02/2017 (παραβίαση γραφείων, φθορές και κλοπές εξοπλισμού σε εργαστήριο του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής) και εκφράζουμε την ανησυχία μας για την ασφάλεια του συνόλου των εγκαταστάσεων και κυρίως τη σωματική ακεραιότητα των φοιτητών και του προσωπικού.
Καταγγέλλουμε ότι σε ανάλογες ψυχαγωγικές φοιτητικές εκδηλώσεις δημιουργούνται ζητήματα παράνομης οικονομικής δραστηριότητας από τους διοργανωτές και τους προμηθευτές των εν λόγω «πάρτι», καθώς δεν πραγματοποιείται κανένας έλεγχος.
Καλούμε όλα τα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας να απομονώσουν ενέργειες που ευτελίζουν την πανεπιστημιακή ζωή και να υπερασπιστούν τη δημοκρατία και τις ακαδημαϊκές αρχές.

Με αφορμή τα παραπάνω ζητούμε από τη διοίκηση του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας:

• Να προβεί άμεσα σε καταγγελία ενώπιον των δικαστικών αρχών της διάρρηξης και της κλοπής που έγινε σε εργαστήριο του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής.
  • Την απαγόρευση της διεξαγωγής των φοιτητικών πάρτι, μέσα σε χώρους του Ιδρύματος και ειδικότερα στη Θόλο, ώστε να προστατευθεί η ομαλότητα της εκπαιδευτικής και ερευνητικής δραστηριότητας καθώς και η περιουσία του Ελληνικού Δημόσιου Πανεπιστημίου.
  • Σε περίπτωση άλλων εκδηλώσεων, που γίνονται στο χώρο της Θόλου και εφόσον δεν διαταράσσεται η εκπαιδευτική και ερευνητική δραστηριότητα, θα πρέπει να υπάρχει σχετική έγκριση από τις πανεπιστημιακές αρχές, με συστηματική καταγραφή των στοιχείων των διοργανωτών αυτών των εκδηλώσεων, καθώς και την συνεπακόλουθη επαναφορά του χώρου στην πρότερη κατάσταση (π.χ. καθαριότητα) και αποδοχή ανάληψης οικονομικής ευθύνης εκ μέρους τους σε περίπτωση τυχόν φθορών και/ή κλοπών από χώρους του Πανεπιστημίου, όπου διεξάγονται οι εν λόγω εκδηλώσεις.
  • Την εξεύρεση εναλλακτικών χώρων για τη διεξαγωγή φοιτητικών πάρτι και άλλων δραστηριοτήτων των φοιτητών.
  • Την καλύτερη θωράκιση των χώρων που φιλοξενούν υποδομές της Σχολής Ανθρωπιστικών & Κοινωνικών Επιστημών στα κτίρια του παραλιακού συγκροτήματος, ώστε να μην είναι ευάλωτοι σε κάθε είδους παραβιάσεις.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Καθηγητής ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΛΕΦΤΑΡΑΣ

Τα μέλη της Κοσμητείας της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών